933 18 08 28

FES-TE SOCI

Visitem Femcet, el centre especial de treball per a la Fundació Esclerosi Múltiple

El sector del metall també té una vessant d’integració i igualtat que palpem amb els nostres col·laboradors. Avui visitem un d’ells, Femcet. Per això parlem amb Mònica Benach, Codirectora de Femcet des de l’any 2013 que porta més d’una dècada treballant per millorar la qualitat de vida de les persones que pateixen la malaltia de l’esclerosi múltiple.

Què es Femcet i quins objectius té?
Femcet va néixer fa 20 anys com a Centre Especial de treball de la Fundació Esclerosi Múltiple, per donar resposta a les persones amb aquesta malaltia, que es troben fora del mercat laboral. Actualment formem al voltant de 100 professionals, el 93% amb discapacitat física i/o sensorial.
Quins objectius es persegueixen?
Volem ser un referent d’empresa social en el qual les persones amb Esclerosi Múltiple i altres discapacitats físiques i sensorials, puguin desenvolupar el seu treball. Busquem millorar la qualitat sociolaurgial d’aquestes persones dins d’un entorn laboral; per potenciar les capacitats i minimitzar les possibles limitacions. Volem ser un Centre especial de treball referent en temes d’atenció telefònica, tasques administratives i externalització de serveis.

2 768x576 1 300x225

I com es porta a terme tot plegat?
L’objectiu principal de Femcet és contribuir a la creació d’ocupació de qualitat i a la millora de la percepció laboral de les persones amb EM i altres discapacitats físiques i/o sensorials, partint d’una doble finalitat: D’una banda, afavorir la integració i optimitzar la qualitat laboral i de l’altra, promoure l’obligatorietat de les empreses a facilitar oportunitats d’ocupació per a aquest Facilitem a les empreses els serveis que una companyia necessita externalitzar per poder centrar-se en la seva activitat principal. La nostra activitat se centra a oferir treball per a persones amb discapacitat en Serveis de Contact Center, Serveis Administratius i Manipulació de producte a les nostres oficines i personal propi externalitzat a empreses.
Quins reptes fins a la data actual ha assolit?
En el transcurs d’aquests gairebé 20 anys, pel femcet han passat més de 600 persones que han treballat amb nosaltres, de les quals unes 100 a dia d’avui conformen la plantilla actual. Més de 200 empreses han confiat en femcet per externalitzar els seus Serveis d’Atenció Telèfonica, Serveis Administratius o de Manipulació de productes, des de l’inici del mateix, el 1999. La mitjana d’anys de les empreses que confien en nosaltres és de 7 anys, cosa que corrobora la fidelització dels nostres clients, que valoren per damunt de tot, la qualitat del nostre treball, la proximitat i bon tracte així com el valor social que aportem a les seves polítiques de RSC.

Per acabar, en què consisteix el servei d’ outsourcing?
L’ externalització de serveis, outsourcing, és la subcontractació de serveis a un equip extern que permet a les empreses enfocar-se al 100% en la seva tasca principal. La contractació de serveis externs és una pràctica molt estesa dins de les empreses, sobretot en aquelles que requereixen una major especialització. femcet és un referent en l’externalització de serveis de recepció, administració i assistència telefònica a diverses empreses. Al nostre Centre Especial de Treball realitzem dos tipus d’outsourcing: a les nostres oficines: a través dels Departaments de Contact Center i Manipulats a les nostres instal·lacions. O bé des de les oficines del client: a través del nostre servei de «personal externalitzat a empreses».
– Per què Femcet s’ha unit al dia contra l’esclerosi múltiple? Què es pretén coneix aquestdia?

Femcet, com a part del projecte soci laboral de la Fundació d’Esclerosi Múltiple, s’ubica dins del programa de «foment de la inserció laboral» i treballa per aconseguir l’accés al món laboral de les persones amb esclerosi múltiple i altres discapacitats físiques i/o sensorials.
– Què pot sumar Femcet a una empresa metal·lúrgica de la UPM?

Operativament parlant, i atès que som experts en atenció al client i estem totalment enfocats a millorar la satisfacció d’aquests, treballar amb el nostre centre especial de treball permet a UPM: Poder externalitzar algun servei en puntes altes de treball o alguna primera línia d’ atenció per descongestionar els seus empleats i poder centrar els seus esforços en l’ activitat productiva. Oferir als seus clients un ampli horari d’atenció, la qual cosa proporciona una major satisfacció dels seus clients i obtenir un gran avantatge competitiu. El nostre equip de suport externalitzat amb preu variable li proporciona, no tenir costos fixos interns, i li permet assumir més producció de manera immediata, és a dir, més vendes. En aquest període hem ampliat els nostres serveis adaptant-nos a les noves necessitats de mercat, de les empreses i les noves tecnologies i oferim: Contact Center : 65 posicions de 9,00 a 21.00 hores de dilluns a divendres. Serveis d’Atenció telefònica puntual i/o estables, entre d’altres.

{fabrik view=form id=2}

Desa
Preferències de l'usuari de les cookies
Fem servir cookies per garantir-vos la millor experiència al nostre lloc web. Si rebutgeu l'ús de cookies, és possible que aquest lloc web no funcioni com s'esperava.
Acceptar-ho tot
Rebutja-ho tot
Llegir més
Essential
Aquestes cookies són necessàries perquè el lloc web funcioni correctament. No les podeu desactivar.
Google Recaptcha
Acceptar